www.misjemsf.pl
misjemsf@msf.opoka.org.pl

 

Prowincjalny Referat Misyjny MSF
ks. Wojciech Walczyna MSF

ul. Kołłątaja 80/82

05-402 Otwock-Świder

 

kom. +48 512 800 971

Spotkanie malgaskich dzieci
26 lipca 2022

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Wojna na Ukrainie trwa, więc gdy tylko jestem w zasięgu internetu to od razu włączam wiadomości. W Polsce i na świecie dzieje się wiele. Te wszystkie sprawy omadlam na paciorkach różańca. 

U nas na Madagaskarze w zasadzie spokój. Czas zbiorów pomału przesuwa się w cieniu niewystarczających opadów w porze deszczowej. Orzeszki ziemne nie obrodziły; szczęśliwy jest ten, który zebrał przynajmniej tyle, aby miał co zasadzić w przyszłym roku. Z powodu słabych opadów deszczu ryż i kukurydza obrodziły tylko na części pól. Dobrze, że udało się je zebrać jeszcze przed plagą szarańczy, która obecnie nas dotknęła. Zbiory manioku, które już się rozpoczęły, także z powodu słabych opadów nie zapowiadają się dobrze. A żyć trzeba dalej...

 

Jak co roku w weekend Zesłania Ducha Świętego zorganizowaliśmy coroczne spotkanie uczniów z naszych szkółek wioskowych.

Było prawie dwustu uczniów. Niektórzy mieli do przejścia kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów.

 

Zjawiła się reprezentacja 11 wiosek - od kilku do kilkudziesięciu uczniów z wychowawcami. W tym roku nasze spotkanie połączyliśmy z dorocznymi rekolekcjami i złożeniem przyrzeczeń Stowarzyszenia Młodzieży Eucharystycznej. Zależało nam, aby nie robić dwóch spotkań, gdyż to kolejny wydatek dla każdej rodziny, ale także dla naszej misji. Spotkanie jak co roku przebiegło w radosnej atmosferze. Udało się nam zapewnić syte posiłki przez cały czas spotkania, każda szkoła dostała piłkę. Nowością było rozdawanie owoców baobabów, które są bogate w wapń, co jest bardzo ważne przy prawie zerowej możliwości dostępu przez dzieci do mleka.

Jednak nie sprawami organizacyjnymi najbardziej się cieszę, chociaż nieustannie dziękuję Panu, że tak dobrze poprowadził to spotkanie. Najważniejsza była możliwość spotkania się naszych uczniów z Bogiem, ale i pomiędzy sobą. Przynajmniej połowa uczniów pochodzi z rodzin i środowisk na 100% animistycznych; spotkanie z chrześcijaństwem mają jedynie poprzez szkołę lub takie wydarzenia jak to. Ufam, że takie spotkania pomogą naszym ludziom w otwieraniu się na łaskę Pana.

 

Jesteśmy już po zakończeniu roku szkolnego, zarówno w szkółkach na wioskach, jak w szkole głównej w Tandrano, no i w trzech oddziałach internatu. Dzięki niech będą Bogu za te 10 miesięcy jego łaskawości. Zakończenie tego roku dla szkoły głównej w Tandrano było wyjątkowe, gdyż „mury naszej uczelni” opuściła pierwsza grupa uczniów, która to na egzaminie końcowym osiągnęła najlepszą średnią w powiecie! Ufam, że dzięki Łaskawości Bożej, będziemy mogli po wakacjach ruszyć ponownie i to jeszcze z większą mocą, bo zapotrzebowanie na edukację, a szczególnie na głoszenie Słowa Bożego jest wielkie.

Czas wakacji to czas udzielania sakramentów. Co weekend w innej wiosce udzielane są sakramenty chrztu, czy też Pierwszej Komunii Św., oczywiście z uprzednimi jednodniowymi rekolekcjami. Jest to owoc pracy zarówno szkoły głównej, szkółek na wioskach, jak i internatów. To tam dzieci mają możliwość spotkania z Bogiem, całorocznej katechezy. W tym roku w jednej z wiosek wraz z dziećmi do sakramentów przystąpili także ich rodzice. Na jednej Mszy św. mieliśmy chrzty kilkunastu uczniów, kilku przyjęło Pierwszą Komunię Świętą oraz trzy pary przyjęły Chrzest, Komunię i Sakrament Małżeństwa.

Jakie mamy plany na najbliższy czas?

Podczas wakacji pragniemy dobudować skrzydło do internatu głównego, licząc się ze wzrostem napływu dzieci z wiosek oraz wybudować kolejne dwie klasy dla szkoły co dało by nam w sumie cztery klasy. Do kompletu powinno być ich osiem, ale to już zadanie na następne lata.

 

 

Dziękuję Wam drodzy Przyjaciele Misji, że chociaż sami borykacie się z problemami dnia codziennego, to jednak jeszcze nas wspierajcie na każdym polu naszej posługi. Niech Pan nam błogosławi i strzeże. 

Niech Duch Święty rozlewa na Was swoje dary

Ks. Ludwik Wawrzeczko MSF, Madagaskar