W Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze przy ul. Kołłątaja 80/82 (w dolnym kościele) działa Muzeum Misyjne. Opiekują się nim Misjonarze Świętej Rodziny. Można tutaj obejrzeć eksponaty przywiezione przez misjonarzy m.in. z Papui Nowej Gwinei, Madagaskaru, Indonezji.

 

Fot. Mariusz Zakrzewski 

Kult św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku - Świder

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus nigdy nie  wyjechała na misje, ale stała się ich patronką. „Mała Tereska” urodziła się 2 stycznia 1873 r. we Francji. Przyszła na świat w wielodzietnej rodzinie Martin, jako najmłodsza z dziewięciorga rodzeństwa.
Jej rodzice zostali beatyfikowani w 2009 r. przez papieża Benedykta XVI.

Św. Tereska od najmłodszych lat interesowała się misjami. W wieku 14 lat czytała o wyprawach misyjnych i miała wielkie pragnienie wyjazdu, by głosić Jezusa tym, którzy Go nie znają. W pewnym momencie zaniechała jednak tych lektur, stwierdzając: „Nie chcę czytać więcej. Mam już wystarczająco wielkie pragnienie stania się misjonarką: cóż by się stało, gdybym poszerzyła swoje aspiracje jeszcze o ten apostolat? Chcę być karmelitanką”.

Będąc w klasztorze, nadal szukała swojego „małego” powołania. Odkryła je w „byciu Miłością” i apostołowaniu pomimo życia za klauzurą. W „Dziejach duszy” napisała: „Nareszcie znalazłam moje powołanie, moim powołaniem jest miłość. Tak, znalazłam swoje miejsce w Kościele. W sercu Kościoła, mojej Matki, będę Miłością, w ten sposób będę wszystkim i moje marzenie zostanie spełnione”. Św. Teresa uważała, że każdy – nawet największy grzesznik może dojść do świętości „małą drogą”. „Żyjemy w wieku wynalazków, nie ma już potrzeby wchodzić na górę po stopniach schodów; u ludzi bogatych z powodzeniem zastępuje je winda. Otóż i ja chciałabym znaleźć taką windę, która by mnie uniosła aż do Jezusa, bo jestem zbyt mała, by wstępować po stromych stopniach doskonałości”.

Życie św. Tereski przeniknięte było modlitwą za kapłanów i misjonarzy. Przez wiele lat utrzymywała kontakt listowny z dwoma z nich, o których nieustannie pamiętała. Do jednego napisała: „Byłabym naprawdę szczęśliwa, mogąc razem z Tobą pracować dla zbawienia dusz. W tym celu zostałam karmelitanką, a nie mogąc być czynną misjonarką, chciałam stać się misjonarką miłości i pokuty, jak św. Teresa, moja seraficka Matka”.

Św. Tereska umarła bardzo młodo, w wieku 24 lat. Cierpiała przez dłuższy czas na gruźlicę, a swoje cierpienie ofiarowywała w intencji kapłanów i misjonarzy. Papież Pius XI w 1927 r. ogłosił ją patronką misji, aby „działalność misyjna Kościoła stawała się coraz bardziej skuteczna”. Św. Teresa przed śmiercią obiecywała wypraszanie wielu łask: „Będę kradła. Dużo rzeczy w Niebie zniknie, bo je wam przyniosę. Będę małą złodziejką, będę brała wszystko, co mi się będzie podobało”.

Św. Teresa została w 1997 r. ogłoszona Doktorem Kościoła.

Święta Teresa z Lisieux - Patronka Misji

Kult św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku - Świdrze zapoczątkował ks. Kanonik Jan Majchrzycki (1881-1934), który przybył do Świdra w 1922 r. Tu powstały główne Jego dzieła: Organizacja Kółek św. Teresy od Dzieciątka Jezus dla młodzieży żeńskiej, Zastępy Rycerstwa Chrystusowego dla młodzieży męskiej, Związek Terezjański, zatwierdzony przez wadze państwowe w 1930 r. oraz Stowarzyszenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus składające się z osób oddanych Bogu i ludziom, które dążą do doskonałości według rad ewangelicznych na małej drodze św. Teresy, żyjąc i pracując jak ludzie świeccy. 

Ks. Kanonik Jan Majchrzycki widział zapotrzebowanie na nowy stan służby Bożej przystosowany do działania apostolskiego w świecie, w którym laicyzacja i ateizm zataczać będą coraz szersze kręgi w życiu społecznym, państwowym i narodowym. Jego pierwszą współpracownicą była Helena Jander (1886-1989).

Zakład Naukowo-Wychowawczy im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Świdrze był własnością Związku Terezjańskiego i pierwszą siedzibą od 1922 r. do 1981 r. Na miejscu Zakładu Naukowo-Wychowawczego stoi dziś kościół pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus, którego budowę rozpoczęto w 1981 r., a który jest uwieńczeniem czci odbieranej tutaj przez zacną Patronkę oraz wszystkich modlitw i próśb zanoszonych za Jej wstawiennictwem. Wydaje się też, że prorocze słowa ks. Kanonika Jana Majchrzyckiego o laicyzacji i ateizmie, które zataczają coraz szersze kręgi stają się rzeczywistością i dlatego potrzeba dziś bardziej niż kiedykolwiek prowadzić ludzi drogą wierności w małych rzeczach ukazaną przez św. Teresę od Dzieciątka Jezus. 

Tutaj też, do św. Teresy od Dzieciątka Jezus jako patronki misji, przyjeżdżali i przyjeżdżają misjonarze wyjeżdżający do pracy misyjnej na wszystkich kontynentach, aby małą Tereskę prosić o opiekę i dziękować wielkiej Patronce za wsparcie.

To miejsce zasłużyło na miano Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus, gdyż od wielu lat istnieje tu kult św. Teresy, o czym świadczą: kamień ołtarzowy konsekrowany w 1908 r. przez sufragana warszawskiego biskupa Kazimierza Ruszkiewicza, który znajdował się (najprawdopodobniej) w kaplicy domowej mieszczącej się dokładnie w miejscu stojącego kościoła; potwierdzone relikwie kości św. Teresy od Dzieciątka Jezus datowane na dzień 12 czerwca 1926 r.; konfesjonał z 1928 r., który najlepiej poznał to miejsce i ludzi; krzyż wiszący od początku w tym kościele oraz figura św. Teresy od Dzieciątka Jezus powstała dla tego miejsca i tu czczona.

Figura św. Teresy od Dzieciątka Jezus (naturalnej wielkości) została ufundowana przez rodzinę Moisson z Francji, a datowana jest na dzień 29 listopada 1987 r. Figurę projektował i wykonał artysta rzeźbiarz Władysław Jania, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Figura został poświęcona podczas uroczystości rocznicowej konsekracji kościoła przez ks. Arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego.

Dekret potwierdzający ustanowienie Diecezjalnego Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze podpisany przez Arcybiskupa Henryka F. Hosera SAC datowany jest na dzień 1 listopada 2017 r.

Podniesienie kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus do rangi sanktuarium odbyło się podczas nabożeństwa 20 listopada 2017 r., któremu przewodniczył bp Kazimierz Romaniuk, a w którym uczestniczyli m.in. ks. Wirgiliusz Jarzyński MSF (budowniczy kościoła) i  Halina Dobek (przedstawicielka Instytutu Terezjańskiego).

Kaplica sanktuaryjna św. Teresy od Dzieciątka Jezus została poświęcona przez ks. Arcybiskupa Henryka F. Hosera SAC 30 listopada 2017 r. Ołtarz wystawienia poświęcił bp. Romuald Kamiński 30 maja 2019 r.

25 czerwca 2022 r. odbyły się uroczystości związane ze 100-leciem kultu św. Teresy od Dzieciątka Jezus na terenie parafii. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp. Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

 

Opracował ks. Marian Twardawa MSF 

proboszcz i kustosz sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze w latach 2013-2022

Nasze muzeum misyjne

www.misjemsf.pl
misjemsf@msf.opoka.org.pl

 

Prowincjalny Referat Misyjny MSF
ks. Wojciech Walczyna MSF

ul. Kołłątaja 80/82

05-402 Otwock-Świder

 

kom. +48 512 800 971