05 lutego 2023

Podziękowanie bp Zygmuntowi Robaszkiewiczowi MSF 
w katedrze w Morombe

W niedzielę 29 stycznia 2023 r. w katedrze w Morombe na Madagaskarze opłakiwaliśmy przenosiny naszego biskupa Zygmunta Robaszkiewicza MSF. To nie było pożegnanie, co bardziej podziękowanie Bogu i Biskupowi za 31 lat pracy w diecezji i 21 lat posługi biskupiej. Było hucznie i radośnie. Przyjechało trzech biskupów z sąsiednich diecezji. Zjawiły się wszystkie dysktrykty misyjne, mniej lub bardziej licznie, a trzeba zaznaczyć, że wypadło to w okresie cyklonu, więc wielu ryzykowało utknięciem po drodze, a nawet utratą życia przy przeprawie przez rzekę Mangoki, która wylała podtapiając całą okolicę.

W sobotę rano próby, przygotowanie liturgii, wieczorem antsampanahy (koncert ewangeliczny), w wykonaniu wszystkich przybyłych grup. W niedzielę rano wielkie dziękczynienie Bogu, trzygodzinna Msza św., w której uczestniczyli biskupi, księża i wierni, którzy licznie zgromadzili się, aby podziękować swojemu biskupowi. Obiad, na którym ryżu było dla wszystkich. A po południu folaki, „tańce i swawole”. Każdy z dystryktów chciał jak najlepiej zatańczyć przed Biskupem, przy okazji składając podarki wyrażające wdzięczność. A tym, którym było mało to jeszcze się bawili do północy. „Ja też tam byłem, miód i wino piłem”, ale już się opiłem i wracam do moich kochanych wiosek😊
 

12 lutego br. odbędzie się objęcie nowej stolicy biskupiej w Majenga (Mahajanga). Z naszej Diecezji i Zgromadzenia jedzie ponad 100 osób, aby odprowadzić swego Biskupa, który już „nie jest nasz”.
 

Póki co, Stolica Apostolska nie mianowała nowego biskupa. Diecezja Majenga przez 5 lat nie miała swego biskupa. Mamy okres przejściowy, a „dowodzić nam będzie” obecny Wikariusz Generalny, który od dnia 12 lutego będzie zwany Administratorem Diecezjalnym.

Na kwiecień zapowiedział się już Nuncjusz Apostolski, którym jest Polak - ks. arcybiskup Tomasz Grysa. Chce się on spotkać ze wszystkimi kapłanami pracującymi w diecezji.

Biskup Zygmunt Robaszkiewicz MSF także nie odcina się od „macierzy" i jak nas zapewniał, gdy tylko znajdzie trochę czasu to chętnie nas odwiedzi, chociażby na diecezjalne spotkanie młodzieży, które jest przewidziane na najbliższe wakacje.

Niech Pan błogosławi i strzeże

Ks. Ludwik Wawrzeczko MSF, Madagaskar

Fot. www.misafa.org

 

Konto misyjne:

19 1020 4027 0000 1202 0424 2673

PKOBP Oddział 1 w Poznaniu

SWIFT: BPKOPLPW

www.misjemsf.pl
misjemsf@msf.opoka.org.pl

 

Prowincjalny Referat Misyjny MSF
ks. Wojciech Walczyna MSF

ul. Kołłątaja 80/82

05-402 Otwock-Świder

 

kom. +48 512 800 971