13 listopada 2022

Papież przyjął księży i osoby konsekrowane z Madagaskaru

27 października 2022 r. Ojciec Święty przyjął duchowieństwo i osoby konsekrowane z Madagaskaru, zaraz po spotkaniu z ich biskupami przybyłymi do Rzymu z okazji wizyty ad limina. Franciszek zauważył, że sama obecność malgaskich księży, zakonników i sióstr w Wiecznym Mieście już jest znakiem jedności, której objawów tak bardzo potrzebuje dzisiejszy świat.

Papież polecił zebranych opiece Maryi, aby pomagała im zachować tożsamość osób szczególnie poświęconych Bogu pośród zmiennego świata oraz mieć otwarte serca na innych, zwłaszcza potrzebujących. Prosił też Najwyższego o błogosławieństwo dla całego Madagaskaru. Zwrócił się do zebranych, aby dbali o ofiarne życie osobiste i wspólnotowe.

Obecnie w naszych społeczeństwach i niestety także czasem w Kościele mamy udział w poszukiwaniu osobistych korzyści. I dużo się plotkuje, gadanina jest na porządku dziennym: proszę, nie gadajcie tak, nie plotkujcie, zawsze mówcie dobrze jedni o drugich, ponieważ plotka pozostaje bronią wprowadzającą podziały. Taka postawa czczej gadaniny, ów «wirus egoizmu», stanowi zagrożenie dla pokojowego współistnienia między narodami jako synami oraz córkami jednego kraju. Wobec tej sytuacji wasze osobiste i wspólnotowe doświadczenie konsekracji dla Chrystusa jest dowodem na możliwość przeżywania życia w inny sposób, w świetle Ewangelii dającej prawdziwą radość – powiedział Franciszek. – Zachęcam was więc do wspólnego kroczenia naprzód oraz do przekształcenia waszej obecności tutaj, w Rzymie, w cenną szansę pozwalającą ubogacić i odnowić waszą wiarę śladami wielkich postaci świętych, którzy was poprzedzili. Zachęcam was do formowania się jako wielka rodzina duchowa, gdzie jedni drugich szanują, miłują oraz wzajemnie wspierają. W ten sposób będziecie mogli zostać znakami nadziei dla waszych Kościołów partykularnych, a także dla Madagaskaru, bo wiele jest od was oczekiwane - powiedział Ojciec Święty.

Na spotkaniu z papieżem obecny był także bp. Zygmunt Robaszkiewicz MSF, od 2001 r. ordynariusz diecezji Morombe.

www.vaticannews.va/

 

Konto misyjne:

19 1020 4027 0000 1202 0424 2673

PKOBP Oddział 1 w Poznaniu

SWIFT: BPKOPLPW

 

 

 

www.misjemsf.pl
misjemsf@msf.opoka.org.pl

 

Prowincjalny Referat Misyjny MSF
ks. Wojciech Walczyna MSF

ul. Kołłątaja 80/82

05-402 Otwock-Świder

 

kom. +48 512 800 971