30 września 2022

Kuba: miliony ludzi bez prądu po przejściu huraganu

Co najmniej trzy osoby zginęły na Kubie w efekcie przejścia przez wyspę huraganu Ian – podały władze w Hawanie. Największe zniszczenia występują na zachodzie kraju.

Według władz państwowych oraz lokalnych mediów liczba ofiar może być większa, a w zachodniej części wyspy rozpoczęto usuwanie zniszczeń wyrządzonych przez wiatry, które w niektórych miejscowościach przekroczyły prędkość 200 km/h.

Z informacji portalu CiberCuba wynika, że w niektórych miejscowościach prowincji Pinar del Rio, najbardziej doświadczonej przez żywioł, zniszczonych zostało 85 proc. budynków.

Jak nas informuje ks. Marek Gubernat MSF, misjonarz pracujący na Kubie, czwartek jest drugim dniem przez prądu (29 września). Sytuacja na całej wyspie jest bardzo trudna. Na chwilę obecną wszystko pracuje na generatorach, ale jak skończy się paliwo to będzie to ogromny problem. Nikt nie wie kiedy prąd zostanie przywrócony; aktualnie bez prądu jest kilka milionów mieszkańców Kuby. Życie Kubańczyków oparte jest tak naprawdę na prądzie: generatory, codzienne gotowanie itp. Tylko nieliczni mają kuchenki gazowe.

Polecamy wszystkich Kubańczyków oraz naszych misjonarzy ks. Marka Gubernata MSF i ks. Adama Pestkę MSF modlitwie Przyjaciół Misji MSF

PAP/EPA/Cudadebate/Yander Zamora

 

 

Konto misyjne:

19 1020 4027 0000 1202 0424 2673

PKOBP Oddział 1 w Poznaniu

SWIFT: BPKOPLPW

 

 

 

www.misjemsf.pl
misjemsf@msf.opoka.org.pl

 

Prowincjalny Referat Misyjny MSF
ks. Wojciech Walczyna MSF

ul. Kołłątaja 80/82

05-402 Otwock-Świder

 

kom. +48 512 800 971