Konto misyjne:

19 1020 4027 0000 1202 0424 2673

PKOBP Oddział 1 w Poznaniu

SWIFT: BPKOPLPW

www.misjemsf.pl
misjemsf@msf.opoka.org.pl

 

Prowincjalny Referat Misyjny MSF
ks. Wojciech Walczyna MSF

ul. Kołłątaja 80/82

05-402 Otwock-Świder

 

kom. +48 512 800 971

Ks. Krzysztof Stachowiak MSF i ks. Dariusz Chabraszewski MSF 
na urlopie w Polsce
22 czerwca 2022

20 czerwca 2022 r. z Papui Nowej Gwinei przylecieli na urlop do Polski dwaj misjonarze: ks. Krzysztof Stachowiak MSF oraz ks. Dariusz Chabraszewski MSF.

 

Ks. Krzysztof podzielił się z nami swoim doświadczeniem misyjnym.

 

Po 4 latach przyjechałem na kolejny urlop do Polski. Podczas podróży z Papui Nowej Gwinei uświadomiłem sobie, jak duża dzieli nas odległość. Aby ją pokonać samolotem, potrzeba aż 33 godzin! Ale jestem bardzo zadowolony, że posługuję właśnie tam, wśród Papuasów..

 

 

Drodzy Przyjaciele Misji, chciałbym podzielić się dzisiaj z Wami radością z misjonowania w tym odległym kraju. Na Papuę Nową Gwineę pojechałem w 2005 roku, czyniąc to z ogromną radością. Tę radość podtrzymuję dalej! Kocham Jezusa! Kocham Świętą Rodzinę! Kocham być misjonarzem Świętej Rodziny! Przez 13 lat byłem na parafii w buszu, w Namcie. Kiedyś proboszczem był tam ks. Włodek Burzawa MSF, obecny Referent ds. Misji Zagranicznych. Swego czasu był tam i odprawił Mszę Św. ówczesny kardynał, dzisiaj święty Jan Paweł II. Po 13 latach trafiłem do Goroki, miejskiej parafii, która jest bardzo specyficzna. Goroka, jako diecezja, ma tylko 2 procent katolików. W mojej parafii nie ma nikogo pochodzącego z Nord Goroki, wszyscy są z zewnątrz. Radością napawa mnie fakt, że parafia jest pod wezwaniem Św. Rodziny. Do kościoła przychodzą dzieci, uczniowie, studenci i dorośli, jestem więc zadowolony. Prowadzę rekolekcje, czuwania, adoracje, spotkania dla różnych grup.

Staram się przybliżać ludzi do Boga. W każdą niedzielę sprawuję kilka mszy św.: o godz. 8.00 dla studentów, o godz. 9.00 dla parafian, o godz. 15.00 dla katolików z zagranicy (Filipińczyków i Meksykanów), którzy prowadzą swoje biznesy i interesy w Goroce, a raz w miesiącu o godz. 11.00 jest msza św. dla dzieci. W kolejne dni tygodnia modlimy się, rozważamy tajemnice wiary, odmawiając: w poniedziałek – różaniec i litanię do św. Józefa, we wtorek – litanię do Matki Bożej, w środę – litanię do św. Rodziny i Koronkę do Bożego Miłosierdzia, we czwartek – litanię do Ducha Św., w piątek – różaniec do siedmiu boleści Matki Bożej i przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, w sobotę – rozważamy 7 szczęśliwych chwil Matki Bożej. Dodatkowo w niedziele przed mszą studencką odmawiamy po angielsku litanię do Św. Rodziny, a przed mszą do parafian tę samą litanię, ale w języku pigin.

Jak wspomniałem, parafia jest miejska, a więc w ciągu tygodnia nie ma zbyt dużo w ludzi w kościele, gdyż prowadzą swoje biznesy, swoje firmy. Przychodzi więc ok. 30 osób. W niedzielę natomiast jest tłok w kościele. Chwała Panu!

 

 

 

 

Pracy jest dużo, ale nie poddaję się. Wychodzę z założenia, że zawsze należy patrzeć wzwyż, gdyż wszyscy mamy iść do nieba.

Pozdrawiam wszystkich Przyjaciół Misji MSF, bardzo dziękuję za wszelkie modlitwy oraz ofiary składane na cele misyjne.