21 lutego 2023

Dzień z życia misjonarza ks. Filipa Manikowskiego MSF

Padał deszcz... Po całym dniu łażenia i jeżdżenia załatwiania tego i tamtego... raniutko zanim słońce wstanie msza... potem do marketu, a to sklep, a to podwieźć trochę materiałów budowlanych, bo przy szkole budują dom dla nauczyciela... i tak zleciało. Po południu udało się znaleźć łóżko na małe 20 minut... potem pobudka i lecimy spowiadać.... taaaak mi się nie chciało odkleić od poduchy.... miała mi tyle do opowiadania... Najczęściej jak mi się nie chce to znaczy, że mega warto. Ale ten szum deszczu... Jakby to rzekł mały rycerz Wołodyjowski "nic to". Dotarliśmy do małej outstation, niezbyt daleko od drogi. Haus lotu (czyli kościółek) pośród bananowców. Ludzi nie przyszło za wielu. Katechista mówi: to przez deszcz - ludziom się nie chce... (jak ja ich rozumiem ) dali mi krzesło w prezbiterium usadowili tak, że patrzyłem na duży krucyfiks... piękny. Tu na Papui rzadko się takie zdarzają. Jezus pokryty ranami, cierpiący, ze śladami krwi... To z niej moc czerpią wszystkie sakramenty. Wpatrywałem się w Niego ze łzami w oczach. Za każdym razem, gdy kładłem ręce na głowę, przytulałem i odpuszczałem grzechy widziałem tę krew... Wariat... tak nas ukochał... wzruszenie i wdzięczność.

Okazało się, że wielu pokonało lenistwo i przychodzili w trakcie trwania spowiedzi. Kolejka nie miała końca. Ta malutka wspólnota pokonała deszcz. Wtorek przed Wielkim Postem...
Na koniec śpiewaliśmy w tok pidgin i w ich języku miejscowym, czyli Huli. Wszyscy padliśmy na kolana dziękując Jezusowi za Jego krew. Za to, że nas przyjął, że przebacza, że nieustannie nas podnosi i pokazuje drogę. W Ogrodzie Oliwnym bał się... i to potężnie. Jednak się nie wycofał, przytulił krzyż, z którego dziś spływa na nas zbawienie.
Uderzyła nas dziś radość... i to dosłownie po spowiedzi dużo "głupkowaliśmy" mimo, że byłem tam pierwszy raz to coś się między nami wydarzyło... duchowe zbliżenie. Fajni ludzie, kochane dzieciaki... i ten jeden staruszek, który płakał ze wzruszenia... przytuliliśmy się i powiedzieliśmy sobie: "dziękuję, że tu jesteś".
Dobrego Wielkiego Postu życzę... aby udało się nam być dla ludzi i dla Boga.
 
Papua Nowa Gwinea, 21 lutego 2023 r.

 

Konto misyjne:

19 1020 4027 0000 1202 0424 2673

PKOBP Oddział 1 w Poznaniu

SWIFT: BPKOPLPW

 

 

 

www.misjemsf.pl
misjemsf@msf.opoka.org.pl

 

Prowincjalny Referat Misyjny MSF
ks. Wojciech Walczyna MSF

ul. Kołłątaja 80/82

05-402 Otwock-Świder

 

kom. +48 512 800 971