Konto misyjne:

19 1020 4027 0000 1202 0424 2673

PKOBP Oddział 1 w Poznaniu

SWIFT: BPKOPLPW

 

 

 

www.misjemsf.pl
misjemsf@msf.opoka.org.pl

 

Prowincjalny Referat Misyjny MSF
ks. Wojciech Walczyna MSF

ul. Kołłątaja 80/82

05-402 Otwock-Świder

 

kom. +48 512 800 971

Budowa kościoła w Fanipolu na Białorusi
27 maja 2022

Na początku 2000 r. wierni parafii Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi w Fanipolu, niedaleko Mińska, zaczęli gromadzić się w drewnianym domku kupionym specjalnie dla sprawowania Mszy św. W ten sposób powoli zaczęło odradzać się życie liturgiczne i parafialne. Wspólnota zaczęła wzrastać i podjęto decyzę o budowie świątyni, która byłaby nie tylko miejscem życia liturgicznego, ale również stała się widocznym znakiem dla całej społeczności.

I tu kończą się łatwe sprawy, a zaczyna trudna, mozolna i wieloletnia praca nad wzniesieniem odpowiedniego budynku sakralnego…

.

 

Budowa kościoła zaczęła się wiosną Roku Pańskiego 2000, oczywiście po zrobieniu oczywiście wcześniej odpowiedniego projektu i uzyskaniu wszystkich potrzebnych pozwoleń administracyjno – budowlanych

 

Jak mówi ks. proboszcz Dzianis Shastakovich MSF budżet pochodzący z ofiar wiernych i życzliwych parafian był dość skromny, dlatego zwróciliśmy się do Ludzi Dobrego Serca z Polski z prośbą o pomoc. I nie zawiedliśmy się - dużą część budowy udało się wykonać dzięki temu wsparciu i systematycznie posuwamy się naprzód. 

Większość prac staramy się wykonywać w ramach własnych możliwości i korzystając z pomocy życzliwych osób; natomiast prace większe i wymagające wykonuje firma budowlana.

 

 

 

 

Cieszy nas fakt, że parafia bardzo szybko się powiększa, ale to z kolei wiąże się z koniecznością stworzenia także zaplecza duszpasterskiego. W podziemiach kościoła, chcemy, aby powstały sale, w których będą mogły odbywać się spotkania dla różnych grup i wspólnot parafialnych (m.in. katecheza dla kandydatów do bierzmowania, spotkania formacyjne dla lektorów i ministrantów, próby scholi dziecięcej i zespołu młodzieżowego).

Wierni, którzy przez kilkanaście lat modlili się w podziemiach budowanego kościoła od niespełna roku mają już możliwość spotkań modlitewnych w górnym kościele. I choć to miejsce jeszcze nie odpowiada wymaganiom ukończonej świątyni, jednak dla ludzi to była wielka radość i ogromny postęp. Czeka nas jeszcze wiele pracy na zewnątrz i wewnątrz kościoła: budowa ogrodzenia, instalacja ogrzewania, zakup sprzętu liturgicznego, montaż nagłośnienia, umeblowanie i wystrój sakralny.

Więcej informacji na temat realizowanych prac w tamtejszym kościele można znaleźć na stronie parafii 


www.kosciolbialorus.pl

 

Pomoc i ofiary na dalszą rozbudowę kościoła można wysyłać na konto Prowincjalnego Referatu Misyjnego MSF lub na konto Polskiej Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny, którego numer znajdziecie na stronie www.kosciolbialorus.pl