09 czerwca 2023

30-lecie święceń kapłańskich ks. bp. Dariusza Kałuży MSF

W sobotę, 27 maja 2023 r. w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach ks. bp. Dariusz Kałuża MSF dziękował Panu Bogu za 30 lat kapłaństwa. W uroczystej Mszy Świętej o godz. 12.00 uczestniczyli: arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc, biskupi pomocniczy z Katowic: bp Grzegorz Olszowski, bp Adam Wodarczyk i bp Marek Szkudło oraz bp Walenty Gryk SVD - ordynariusz z Gorki na PNG , Mama Księdza Biskupa i Bracia z rodzinami, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni wierni.
W homilii ks. Włodzimierz Burzawa MSF, Prowincjalny Referent ds. Misji Zagranicznych MSF, powiedział m.in.: Ekscelencjo, Drogi Księże Biskupie Darku, słowa, które Pan skierował do Jeremiasza, mówi dziś do Ciebie: "Zanim ukształtowałem się w łonie Twojej kochanej i bliskiej sercu Mamy, znałem Cię, nim przyszedłeś na świat ku radości Twojego Taty i całej rodziny, wybrałem Cię na kapłana, na misjonarza i na biskupa. Namaściłem Cię, poświęciłem i pobłogoslawiłem, abyś głosił Dobrą Nowinę tam daleko na Papui Nowej Gwinei oraz na Bougainville.
Kochani, Ksiądz Biskup Dariusz usłyszał w pewnym momencie swego życia głos Pana, głos mocny i stanowczy, aby wyruszyć na misyjne szlaki. Aby wyruszyć dalej - poza znane i bezpieczne tereny i zanieść na krańce świata Ewangelię Nadziei. Ale Księże Biskupie nie jesteś sam, bo Pan powiedział: "Nie lękaj się, bo jestem z Tobą, by Cię chronić", by Cię prowadzić drogą, która zmierza do Ojca, która zmierza do naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, bo "Pan naszym dziedzictwem i naszym przeznaczeniem."
Od początku nowego tysiąclecia papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI wskazywali na naglącą potrzebę misji w świecie, a papież Franciszek przynagla wręcz do misyjnego przebudzenia, do wyjścia i nawrócenia.
Kościół z natury swojej jest misyjny. Mówi o tym dekret soborowy Ad Gentes nr 2. Na mocy chrztu św. wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za misje i wszyscy jesteśmy misjonarzami. Są jednak osoby szczególne (...). Takim misjonarzem na pierwszej linii misyjnego działania jest obecny wśród nas Ksiądz Biskup Dariusz Kałuża MSF, pracujący przez wiele lat w Papui Nowej Gwinei w diecezji Mendi, a później w latach 2016-2020 jako ordynariusz biskup Goroki, a następnie od 2020 r. do chwili obecnej - jako ordynariusz biskup Bougainvillle.
Ks. Biskup Dariusz Kałuża MSF po maturze wstąpił do naszego Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Po rocznym nowicjacie i pierwszych ślubach zakonnych rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym MSF w Kazimierzu Biskupim k. Konina i Lichenia. W tym roku Ksiądz Biskup wraz z kolegami kursowymi obchodzi jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich, a było to 8 maja 1993 r.
Drogi Księże Biskupie, dziś świętujemy rocznicę Twoich święceń, ale także fakt, że wyjechałeś do Papui Nowej Gwinei. Tam na misjach, w górskim buszu, w diecezji Mendi, bardzo dzielnie i gorliwie pracowałeś, zyskując sobie sympatię i szacunek biskupa diecezji oraz wielu wiernych - prostych ludzi z buszu, których odwiedzałeś udzielając im sakramentów świętych, wśród których głosiłeś Słowo Boże w języku pigin englisch. Na polecenie biskupa tworzyłeś też centrum katechetyczne, przygotowujące katechistów do pomocy kapłanom w pracy misyjnej (...)
Bóg Ciebie wybrał i Tobie zaufał, a Ty Ekscelencjo tego daru nie zmarnowałeś, co więcej - rozwinąłeś go, pomnożyłeś otrzymane talenty! Twoje misyjne działanie rozpoczyna się każdego dnia od modlitwy, podczas osobistego spotkania ze Słowem Wcielonym Jezusem Chrystusem i na Eucharystii. (...)
Czcigodny Księże Biskupie, w imieniu Misjonarzy Świętej Rodziny, jako Prowincjalny Referent ds. Misji Zagranicznych oraz jako były misjonarz z PNG i były prowincjał zapewniam, że wraz z Przyjaciółmi Misji MSF będziemy Cię wspierać i o Tobie pamiętać. Niech Pan Ci błogosławi i udziela potrzebnych łask!
 
Fot. jacekcislo.pl

Konto misyjne:

19 1020 4027 0000 1202 0424 2673

PKOBP Oddział 1 w Poznaniu

SWIFT: BPKOPLPW

 

 

 

www.misjemsf.pl
misjemsf@msf.opoka.org.pl

 

Prowincjalny Referat Misyjny MSF
ks. Wojciech Walczyna MSF

ul. Kołłątaja 80/82

05-402 Otwock-Świder

 

kom. +48 512 800 971